środa, 6 kwietnia 2016

Maltańczyk - a cóż to za rasa?




Maltańczyki należą do jednej z najstarszych ras psów na świecie. Pojawiły się one już w starożytności i hodowane były przez Egipcjan, Greków i Rzymian.
Nazwa rasy wzięła się od wyspy Malty, w okolicach której najczęściej były spotykane te małe, białe pieski. Od początku istnienia rasy maltańczyki były i są psami do towarzystwa.            W okresie renesansu wizerunek maltańczyka był uwieczniany na wielu portretach. Pieski te były przedstawiane jako wierni towarzysze swoich właścicieli. Psy tej rasy lubią kontakt z człowiekiem, są łatwe we współpracy i chętnie wykonują polecenia. Są także pojętne i bardzo lubią się bawić.






Często startują w konkursach agility. Z łatwością akceptują także obecność obcych osób. Należy pamiętać, że maltańczyki nie znoszą samotności, a pozostawione same na dłuższy czas zaczynają bardzo tęsknić. Psy tej rasy to „żywe srebro”. Są radosne, energiczne i ciekawe świata. Wykazują się dużym sprytem w sytuacji, gdy chcą coś otrzymać od swojego opiekuna. Szybko wczuwa się w nastrój właściciela i potrafi to wykorzystać. Większość maltańczyków lubi dzieci, ale nie przepada za zbyt intensywnymi zabawami i tarmoszeniem. Odpowiada mu natomiast leżenie na kolanach i głaskanie przez opiekuna.



 

 
Maltańczyki są psami wrażliwymi i nie lubią, gdy się na nie krzyczy i karci fizycznie. Maltańczyki nie wykazują strachu w stosunku do innych zwierząt lub psów większych od siebie. Co ciekawe, bardzo dobrze czują się w towarzystwie kotów. 


Maltańczyki posiadają długi, prosty, jedwabisty, wybarwiony na biało włos. Dużym ułatwieniem w pielęgnacji okrywy jest brak linienia i gubienia sierści przez te psy. Jednak piękna szata maltańczyka wymaga codziennego czesania i częstych kąpieli. Dzięki małym rozmiarom maltańczyk świetnie nadaje się do mieszkania, gdzie często nie odchodzi na krok od swojego właściciela. Bardzo lubi przebywać w domu, dlatego nadaje się dla osób starszych i domatorów.


 
zapraszam na facebookową grupę Maltańczyk-moją Rodziną

https://www.facebook.com/groups/532127277156864/

lub na stronę bohaterki tego bloga: https://www.facebook.com/swiatmelanii/
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz